Dark_Red_Rose Moderator
Брой мнения : 1288 Дата на регистриране : 28.07.2010 Години : 33 Местожителство : Сливен
Информация за РПГ Име: Сауфе, на кратко Сю
Земя и титла на героя: Морилерия
Други герои: Хейсо, Мияе и Тиржу - елфи от обкръжението на Сю.
| Заглавие: Спри! Или баба ще стреля! Съб Апр 07, 2012 11:32 pm | |
| Увеличаването на битовите кражби, особено в малките населени места накара хората да се превърнат в истински стражари. Готови са на сериозни мерки за защита на собствеността си, при които не е изключено апашите да изиграят ролята на „жертви“. Най-често жертви на обири и нападения в малките селища обаче са възрастни баби и дядовци.
В много страни личната собственост е неприкосновена, но не и у нас.
Крадците съвсем безпроблемно проникват в дома ни, вземат каквото си поискат и дори посягат на живота ни, ако застрашим поредния им удар.
А какво можем да направим ние, в случай че някой неканен „гост” разбие входната врата или се промъкне през някой прозорец?
Моят дом е моята крепост – ужасно клише, в което, за съжаление, няма и капка истина по нашите географски ширини. Традиционно всеки зрял човек мечтае да притежава собствено жилище, което да му дава някаква социална сигурност и самостоятелност. И именно затова работи цял живот, а нерядко дори се „заробва” с неизгодни кредити. Манталитет!
Крайното обедняване на населението и липсата на работа накараха много хора да намерят лесен начин за препитание – кражбата.
Обирите са ежедневие във всяко кътче от нашата страна. Но от набези най-често страдат жителите на по-малки населени места. И докато в големия град съществува реална възможност някой да чуе подобен нарушител и да реагира – най-малкото с обаждане в полицията, в обезлюдяващата провинция никой не се и надява на подобна помощ.
Често и на полицай не може да разчита, защото има райони, в които един униформен отговаря за няколко села и малки градчета. Затова потърпевшите взимат закона в собствените си ръце, за да се отбраняват с риска накрая те самите да бъдат подведени под отговорност.
А за да не чуваме повече за осъдени дядовци, стреляли по взломаджия, премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов започнаха да прокарват идеята за законна самоотбрана.
Двамата държавници наскоро споделиха, че са склонни да подкрепят промяна в българското законодателство, позволяваща да стреляш по човек, нахлул в дома ти след 22:00 часа.
„Който влезе, да си носи последствията”, каза Цветанов. Това значили, че трябва да дадем оръжие на всеки, който пожелае?
ПРАКТИКА В Съединените щати например ако убиеш крадец, защитавайки неприкосновеността на собствеността си, по-вероятно е да останеш чист пред закона.
Притежанието на оръжие за отбрана на дома там е съвсем нормално. Специалисти твърдят, че подобно нещо у нас не било препоръчително заради кръвожадната същност на нашенеца.
Според официалната статистика всеки трети тук е бил жертва на престъпление.
Значи все пак нещо трябва да се направи, за да бъдат стреснати тези, системно прекрачващи правилата. Опасността да попаднеш в обсега на огнестрелно оръжие вероятно би се отразила на смелостта ти да минаваш прага на чуждите къщи.
Само Наказателният кодекс и частта за неизбежната отбрана не са достатъчни. Законът позволява да се действа смело, само когато деянието на другия е „обществено опасно”. Когато е такова, увреждането на нападателя се счита за „общественополезно”, „правомерно” и „необходимо”.
Стрелбата е разрешена единствено при самоотбрана, ако тя е адекватна на опасността, която ни грози. Т.е. ако ни нападнат с нож, можем да отговорите само със същото оръжие. Използваме ли пистолет в подобна ситуация, превишаваме правомощията си и в съда ще бъдем обявени за виновни. При стресова ситуация обаче рядко запазваме хладнокръвие. Това прави обезвреждането на нападателя по-трудно, особено като се има предвид, че водещ е инстинктът за самосъхранение.
„Трябва да направите всичко възможно, за да защитите себе си и детето си“, бе съветът на американската полиция към млада майка, в чийто апартамент нахлули крадци.
Неизбежната отбрана в България е свързана с опазване живота и здравето на нас и на друг човек, но в това число не влиза и защита на някаква собственост. Какво да правим тогава? Да гледаме как ден след ден обират малко по малко от останалото ни имущество или да се саморазправим с нарушителите?
Човешкият живот е по-ценен от всичко, но ние, като изначално егоцентрични същества, трябва да помислим най-напред за себе си!Източник: http://www.bnews.bg | |
|